Přírodovědecká fakulta
701 03 Ostrava

Historie Ostravské univerzity v Ostravě

insignie

Ostravská univerzita v Ostravě byla založena 28. září 1991. Základy pro její vznik byly položeny již v roce 1953, kdy byla v Opavě otevřena Vyšší pedagogická škola, jejíž náplní bylo vzdělávání učitelů pro tzv. 2. stupeň základních škol. Zároveň rozhodnutím o zrušení existující pedagogické školy pro vzdělání učitelů národních škol v Ostravě byla pak výuka spojena do jednoho pracoviště, jímž se stal v roce 1959 nově zřízený Pedagogický institut v Ostravě. V roce 1964 dostal tento Institut statut samostatné Pedagogické fakulty, která ve čtyřletém studiu připravovala učitele tzv. 1. a 2. stupně ZŠ. Tím bylo vytvořeno vysokoškolské pracoviště, jehož pedagogové se začali podílet na vědeckém a kulturním životě nejen v regionálním, ale i v celostátním kontextu. K tomu přispělo i pozdější zavedení pětiletého studia učitelů pro školy tzv. 3. stupně.

Vznikem Ostravské univerzity v Ostravě, která organicky navázala na tuto tradici, tak došla naplnění již déle trvající snaha zřídit pro lidnaté a preferencí těžkého průmyslu silně poznamenané Ostravsko humanitně zaměřenou vysokou školou.

V současné době Ostravskou univerzitu v Ostravě tvoří fakulta Filozofická, Pedagogická, Přírodovědecká, Umění, Sociálních studií a Zdravotnických studií. Zájemcům o studium nabízí pestrou škálu bakalářských, navazujících magisterských, magisterských a doktorských studijních programů.

Univerzita má dva vědecké ústavy. Ústav pro výzkum a aplikace fuzzy modelování se zaměřením na rozvoj speciálních matematických metod a Evropský výzkumný institut sociální práce jehož hlavní cíle jsou zejména zaměřeny na podporu odborného růstu nových vědeckých pracovníků z řad studentů i akademických pracovníků a nabízet rozvoj vědomostí a dovedností pro managery i sociální pracovníky z praxe v Evropě.

Ke zkvalitnění servisu pro vědu výzkum významně přispěla Univerzitní knihovna. Je veřejnou knihovnou se specializovanými fondy a informačními zdroji tematicky odpovídajícími základní profilaci fakult. Služby jsou poskytovány interním uživatelům i široké veřejnosti. Zahrnují výpůjční služby včetně meziknihovních a cirkulačních služeb, dále služby rešeršní, škálu referenčních a konzultačních služeb, informační vzdělávání, reprografické služby. Mnohé služby jsou dostupné on-line.

Centrum informačních technologií je specializovaným pracovištěm, jehož posláním je zabezpečení provozu a správa informačních a telekomunikačních prostředků a systému na všech pracovištích univerzity. Jedná se především o telefonii, on-line internet a e-mail, Web OU, dále Ediční středisko OU a Videocentrum.

Aktualizace: 29. 03. 2010